Nikinek - mert megérdemli.
Fehéret kért, vagy krémszínűt - mármint sapkát. Azt nem tudta, hogy milyen lesz. Fagyisapkát terveztem, az viszont két színből kötve igazán szép. Így aztán vettem krémszínű és kék fonalat. A kékből kötöttem próbadarabot passzéra - mégis éppen a passzérésszel szenvedtem a legtöbbet (és nem is sikerült igazán szépre - de ne szaladjak előre).
A 20 szem 9 cm, ha tehát 60 cm-es fejkörméretre kötöm, akkor 132 szemet kell majd fölszedni. Na jó, ha pontosan annyi cm a sapka, mint a fej körmérete, akkor az orrára csúszik a viselőjének, tehát majd csökkentem a szemeket.
A fagyisapka kötése tulajdonképpen egyszerű: a színén 4 sor fordítottat és 4 sor simát mutasson váltakozva, de a színén minden sorban szaporítani jobb oldalon és fogyasztani bal oldalon. Emellett színt váltani úgy, hogy a sima rész középső 2 sora legyen más színű...
Így aztán egy nyújtott rombusz alakú kötés alakul, ami mintájában is, színében is csíkos.
A sapka magassága a kezdősor mérete lesz, a kötést pedig addig kell folytatni, míg a szélszemek-oldali méret eléri a fej körméretét.
Lekötöttem az utolsó sort, amint elértem a kívánt méretet, a fehér színű fonallal pedig megkötöttem a passzérészt. Azután a sapka oldalát összevarrtam (a sapkát a visszáján, a passzét a színén. A rombusz másik végét összehúztam, és egy pompont készítettem rá.
Itt a kész sapka.
Akkor most jöjjenek a részletek:
A sapkát 4-es tűvel, 50 szemmel (48+2) kezdtem. Összesen 104 sort kötöttem, akkor leláncoltam a munkát. A szélén fölszedtem 114 szemet és 8 sor passzét kötöttem (a két utolsó sort már 3-as tűvel), majd leláncoltam.
Holnap elviszem Nikinek...